2010. szeptember 10., péntek

Lombikbaba

Milyen esetekben ajánlott a lombikbébi program?
Többek között az alábbi nőgyógyászati és andrológiai problémák esetén járhat sikerrel a lombikbébi program:
• petevezeték műtéttel nem orvosolható elzáródása
• ha a nőn régebben sterilizációs műtétet végeztek, most mégis szeretne gyermeket
• elégtelen spermatermelődés
• méhkürtök hiánya

A meddőség lehetséges okai


Mind férfi, mind a női részről számtalan oka lehet a meddőségnek. Ha egy pár gyermeket szeretne, és fogamzásgátlás nélkül rendszeresen szeretkezik, akkor egy éven belül 90% eséllyel következik be a megtermékenyülés. Ha ez nem sikerül egy éven belül, akkor beszélünk meddőségről.
A nők meddőségének oka lehet például a méh, a petefészek vagy a petevezeték gyulladása, az endometriózis nevű elváltozás, a méh fejlődési rendellenessége, a policisztás ovárum szindróma, a túl előrehajló, vagy a túl hátrahajló méh, különböző enzim vagy hormonzavarok.
A férfi meddőség hátterében állhat például a férfiak herevisszér tágulata, a nem megfelelően kifejlődött here, különböző hormonális eredetű problémák, a nem megfelelő spermiumszám, a spermiumok útjában álló akadályok. Jó tudni, hogy az utóbbi években a férfiak megtermékenyítő képessége az egész világon csökken. A férfiak kivizsgálása jóval egyszerűbb, mint a nőké, ezért érdemesebb először a férfiak kivizsgálásával kezdeni a meddőségi probléma megoldását.


A lombikbébi program


A lombikbébi program rengeteg pár életébe hozta már meg a régóta várt gyermekáldást viszonylag rövid pályafutása során – ugyanis az első lombikbébi csak az 1970-es évek végén született meg. Az eljárás lényege, hogy a petesejt megtermékenyítése nem a női szervezetben, hanem egy úgynevezett tenyésztőedényben történik meg.

A lombikbébi program neve az IVF (In Vitro Fertilizáció – lombikban megtermékenyítés). A petesejtet az érett tüsző megszúrásával leveszik a nőtől, majd egy táptalajon összehozzák a spermiumokkal, majd a megtermékenyítés után visszateszik a nő szervezetébe, a méhüregbe. ezzel kikerülik a működésképtelen petevezetéket, amely a természetes úton történő fogamzás nagy akadálya.
Többnyire több petesejtet is megtermékenyítenek egyszerre, mert 3-4 petéből átlagban egy, vagy esetleg kettő ágyazódik be. Persze ez sincs mindig így, épp ezért a lombikbébi program résztvevőinek körében jóval gyakoribb az ikerterhesség.

Hogyan készüljünk a várandósságra?


Aki gyermeket szeretne, annak a magzat és saját egészsége érdekében érdemes kicsit javítania testi-lelki állapotán. Jobb testi-lelki állapotban az anyaság is több örömet fog adni, és könnyebben elviselhetővé válnak a vele járó nehézségek is. Ugyanakkor túlzásba se érdemes esni, a görcsös akarás és az erőlködés könnyen átcsaphat az ellenkezőjébe.
• Mindenképpen érdemes a várandósságra való felkészülés részeként figyelmet fordítani a táplálkozásra. Ez alatt nem drasztikus diétát kell érteni, hanem tudatos táplálkozást, a cukor, és a fehér liszt mennyiségének csökkentésével. Érdemes sok nyers zöldséget és gyümölcsöt fogyasztani, valamint teljes értékű, hántolatlan gabonát.
• Ha túlsúllyal küzdünk, érdemes attól megszabadulni. A várandósság idején a testsúly nemritkán 15-20 kilogrammal is megnövekedhet. Ha ez a testtömeg egy alapból is túlsúlyos állapotban rakódik rá a szervezetre, az rendkívül nagy megterhelést jelenthet az anya számára és a magzat egészségét is befolyásolhatja. Viszont drasztikus fogyókúrát sem érdemes folytatni, mert az a tápanyagraktárak kiürülésével járhat.
• Alapfeltételnek mondható a dohányzásról történő leszokás. Rendkívül káros a magzat egészségére.
• Mindenképpen érdemes beszüntetni, vagy csökkenteni az alkoholfogyasztást. Az utóbbi években több helyen lehet viszont azt hallani, napi fél deciliter vörösbor fogyasztása jó hatással van az anyára és a magzatra is.
• Érdemes elkezdeni több folsavat bevinni a szervezetbe, ez a vitamin csökkenti bizonyos fejlődési rendellenességek kockázatát. A hüvelyesekben, és sok zöldségfélében és gyümölcsben is megtalálható, de vitamin formájában külön is szedhetjük.
• Érdemes sok figyelmet fordítani a lelki tényezőkre, és a túlzott stressz kiiktatására. Ha tehetjük, sétáljunk sokat a természetben, és sajátítsunk el valamilyen lazító technikát.


Hogyan táplálkozzunk a mesterséges megtermékenyítés idején?


Ebben a helyzetben rendkívül fontos a hormonrendszer működése. Ezt segíthetjük a magas folyadékbevitellel, érdemes naponta 4-5 liter vizet is meginni. Legalább ugyanilyen fontos a megfelelő fehérjebevitel, ebben az időszakban fogyasszunk sok túrót, sovány húsokat és halat.

                                                                                                                                                                        

Nincsenek megjegyzések: